Drikung kagjü gurupuu

Drikung on üks tiibeti budismi kagjü koolkondadest, mille vaimne traditsioon on kestnud katkematuna umbes ühe aastatuhande ning seda on toetanud üle 800 aasta vanune tugev kloostriinstitutsioon, haritud õpetlaskond ning drikungi koolkonna uhkus - kõrge vaimse teostusega joogide arvukad põlvkonnad.
Kagjü koolkonna rajajaks peetakse suurt guru Tilopat, kes elas aastatel 988–1069 ning kelle teadmisi kandsid järjepidevalt edasi Naropa, Marpa, legendaarne joogi Milarepa ja Gampopa. Alates Gampopast jagunes kagjü neljaks suuremaks ja kaheksaks väiksemaks alakoolkonnaks. Siinkohal on oluline rõhutada, et erinevalt mõnest teisest religioonist ei ole tiibeti budismis koolkondadeks jaotumine tingitud mitte niivõrd õpetuslikest vastuoludest, vaid õpetusliini kandvate laamade individuaalsetest omadustest ning rõhuasetustest. Seetõttu tiibeti koolkonnad pigem täiendavad teineteist kui konkureerivad omavahel. Nagu algupärases india budismis nii on ka kagjü õpetustes olulisel kohal märksõnad nagu vabanemine kannatustest, valgustumine, kaastunne, meelerahu, meditatsioon. Lisaks nimetatule on eelkõige kagyüle iseloomulikud harjutused: seesmise soojuse genereerimise tehnika, õpetus illusoorsest kehast, unenägude suunamise praktika, valguse jooga, käitumisjuhised surmajärgseks seisundiks, teadvuse transformeerimine surma hetkel. Eriti oluline on nn. Mahamudra vaimsete praktikate kompleks. Drikungi peakloostri Drikung Thil´asutaja Kyobpa Jigten Gönpo rõhutas, et drikungi liin peab järgima Mahamudra vaateid (tib phyag-chen, suur eesmärk) ning seda ranget eetilist enesedistsipliini järgides. Kyobpa Jigten Gönpo teosed on „Üks eesmärk“ (tib gong chik) ja „Mahayana õpetuste tuum“ (tib theg chen bstan pa´i snying po).

Esimene ja peamine drikung kagjü klooster on Drikung Thil, asutatud 1179 aastal Drikung Kjobpa Jigten Gönpo Rinchen Pal poolt, klooster asub 150 km Lhasast idas.
Tiibetis on kuulsamad Drikung Katsel, Drikung Ogmin Thupten Sherdrup Ling, Drikung Terton nunnaklooster Drikung Dzong, Drikung Tse ja Drikung Gar.
Jammu ja Kashmiri osariigis Ladakhis on Lama Yuru, Phiyang ja Sharchu Gon kloostrid.
Himacial Pradesh osariigis on Wogmin Thubten Shedrup Ling klooster.
1985. aastal asutas Tema Pühadus Chetsang Rinpoche Jangchubling nimelise Drikung Kagjü Instituudi (DKI) Dehra Duni Uttaranchal osariiki Põhja-Indiasse. Selle põhiline eesmärk on säilitada, arendada ja levitada Buddha Dharmat, budistlikku filosoofiat ja kultuuri. 1992. aastal rajati Jangchubling lähistele DKI haruna nunnade klooster-instituut Samteling.
Drikung Kagjü Instituudi iseseisva haruna avati 2003. aastal Dehra Dunis ka Songtseni raamatukogu, kus on hoiul märkimisväärselt palju budismi pühakirju, nende kommentaare, tiibeti ja himaalaja kultuuri käsitlevaid raamatuid, lisaks antakse välja publikatsioone ja viiakse läbi akadeemilisi uurimusi.

   
   
 

 

 

 

 
  Ajalugu  
 
   
   
   
                      ©2008 Drikung Kagyu Ratna Shri Keskus, All Rights Reserved